Ferie zimowe to okres znacznie krótszy niż wakacje, ale mimo wszystko wiele osób postanawia wyjechać w tym czasie i nacieszyć się zimowym szaleństwem. Najczęściej wybieranym kierunkiem na ferie zimowe jest Zakopane, natomiast najwięcej za pobyt Polacy zapłacą w Szczyrku. Szczególną uwagę zwracają na bliską odległość od stoku narciarskiego. 


Portal Noclegowo.pl przeanalizował jakie kierunki na ferie zimowe wybierają Polacy oraz średnie ceny w tych miejscowościachna czas ferii zimowych. Analiza dotyczyła również tego, jaki rodzaj obiektów noclegowych wybierają Polacy, planując zimowy wypoczynekoraz udogodnień i tego, w ile osób podróżują.  “Najpopularniejszym kierunkiem na ferie zimowe w 2019 roku jest Zakopane. W dalszej kolejności znajdują się miejscowości - Karpacz, Szczyrk i Wisła. Z kolei w zestawieniu najwyższych cen za nocleg, liderem jest Szczyrk - zapłacimy tam 71 zł za osobę.” - mówi Mateusz Goliat, ekspert Noclegowo.pl.

Zakopane
Najwięcej osób poszukujących noclegu szuka go właśnie w Zakopanem. Liczba ta robi wrażenie, bo jest to 44% spośród wszystkich osób planujących ferie w Polsce. Sprzyja ku temu na pewno ogromna popularność Zakopanego czy duża ilość atrakcji, których nie ma w mniejszych miejscowościach. Średnio Polacy zapłacą tutaj za nocleg 49 zł za osobę. Pomimo największej ilości turystów, to nie tutaj ceny są największe. Nic dziwnego więc, że tyle osób wybiera właśnie to miasto na spędzenie ferii zimowych. W Zakopanem częściej wybierane pokoje niż całe apartamenty. Rzadko natomiast korzysta się  z takich udogodnień jak spa czy sauna. Polacy wolą tutaj wybrać prostotę, która związana jest również z niższą ceną.

Dalej góry
W Karpaczu noclegu na ferie szuka 10% turystów. Koszt noclegu na osobę to średnio 52 zł, czyli nieco drożej niż w Zakopanem. W Karpaczu Polacy szukają Willi. Najczęściej odwiedzane oferty oferują wysoki standard, a czasem także zabiegi spa.Trzeci pod względem popularności jest Szczyrk. W tym kierunku wybiera się 5% osób planujących ferie zimowe. Największym jednak zaskoczeniem są ceny. W Szczyrku średnio za osobę trzeba zapłacić 71 zł. Ze wszystkich górskich miejscowości, to właśnie tutaj odnotowane zostały najwyższe stawki za nocleg. W Szczyrku najwięcej znajdziemy apartamentów - co może mieć związek ze średnią ceną w tym mieście. Tuż za Szczyrkiem znajduje się Wisła. Średnia cena tutaj jest bardzo podobna jak w Karpaczu, czyli 53 zł. Tuż po Wiśle wybierana na ferie zimowe jest Szklarska Poręba - 4%. Cena tutaj jest jednak wyższa niż w Zakopanem, Karpaczu czy Wiśle. Jest to 67 zł za osobę. Niewielka ilość Polaków na swój zimowy wypoczynek wybiera morze - sumując wybory dotyczące miejscowości morskich, to jest to 10%.

Udogodnienia, w ile osób oraz preferowane obiekty
Polacy szukający noclegu na ferie zwracają szczególną uwagę na udogodnienia w danym obiekcie. Podczas ferii jest to bliska odległość od stoku, w przypadku Zakopanego od Krupówek oraz takie kwestie jak kominek, internet i parking. Niektóre obiekty posiadają ofertę specjalną na ten czas, w których często można znaleźć konkurencyjną cenę czy dodatkowe atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek lub kulig podczas pobytu. Ferie zimowe to czas, który kojarzy nam się z rodzinnymi wyjazdami. Jednak Polacy zdecydowanie częściej podróżują we dwoje. Ma na to zapewne wpływ obecność walentynek w czasie ferii, które sprzyjają wyjazdom zakochanym. Turyści planujący wyjazd na ferie zimowe, najczęściej decydują się na pobyt w apartamentach - 30%. Powodem może być dużo większa swoboda takiego rodzaju noclegu niż np. w przypadku hostelu czy hotelu. Na drugim miejscu są to kwatery i pokoje - 27%. Następnie wybierają pensjonaty - 16% spośród wszystkich osób planujących ferie. Na czwartym miejscu znajdują się wille - 11%. Dalej szukane są  takie obiekty jak domki letniskowe czy ośrodki wypoczynkowe. Pobyt w górach zimą ma swój niepowtarzalny klimat, który dają zimowe sporty, kuligi czy inne popularne rozrywki, dlatego jest to tak często wybierany kierunek przez Polaków.

Okazuje się, że najpopularniejsza miejscowość niekoniecznie znaczy najdroższa. Jeżeli nie mamy skonkretyzowanego celu naszej podróży, warto na początku porównać sobie ceny oraz znajdujące się w danej miejscowości atrakcje. Może to nam pomóc dokonać korzystniejszego wyboru.

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Filipiny – kraina siedmiu tysięcy wysp

MICHAŁ GROCHOWSKI

SYLWIA JEDLAK

 

<< Filipiny to prawdziwy raj dla turystów z całego świata, spragnionych wrażeń i kochających podróże. Kraj ten oferuje nam zarówno uroki natury, jak i ciekawe zabytki, przeżycie ekscytujących przygód i możliwość spokojnego odpoczynku. To tu, na koralowej wysepce Mactan, podczas swojej ostatniej wyprawy zginął sławny portugalski żeglarz Ferdynand Magellan. Tylko tutaj żyje olbrzymi, zagrożony wyginięciem drapieżny małpożer, uznany za narodowego ptaka Archipelagu Filipińskiego, i płynie druga najdłuższa na ziemi podziemna rzeka, ukryta w obszernych jaskiniach z widowiskowymi stalaktytami. Ten południowo-wschodni kraniec Azji bywa jednak wciąż niedoceniany. >>

 FOT. PHILIPPINES DEPARTMENT OF TOURISM
Odnajdą się tu zarówno samotnicy, jak i amatorzy miłego towarzystwa. Zachwyci nas ósmy cud świata, czyli tarasy ryżowe w Banaue, oraz będziemy bez końca delektować się malowniczymi widokami. Filipiny urzekają niezwykłą różnorodnością scenerii i krajobrazów – liczne rzeki i duże jeziora, egzotyczne drzewa i pnącza, strome zbocza i kratery wulkaniczne, tajemnicze jaskinie i groty, a wreszcie przepiękne białe, piaszczyste plaże na pewno zadowolą każdego turystę. Poza tym dzięki lasom tropikalnym (które kiedyś pokrywały cały obszar kraju) i szerokim wybrzeżom (jedna z pięciu najdłuższych na świecie linii brzegowych) archipelag ten jest domem wielu różnych – nieraz bardzo rzadkich – gatunków ptaków i zwierząt. Uważane za najpiękniejsze na świecie rafy koralowe stwarzają znakomite warunki do nurkowania, a lokalne fiesty oraz miejscowa gościnność i serdeczność zapewniają znakomitą rozrywkę.

Więcej…

Apetyt na Gruzję

NATALIA ŚWIĘCHOWICZ

<< Podróżowanie po tym usytuowanym na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu), na pograniczu Europy i Azji, pięknym, dzikim i szalonym państwie to doświadczanie świata wszystkimi zmysłami. Podczas podziwiania majestatycznych kaukaskich szczytów rozlewamy do kieliszków kolejną butelkę aromatycznego czerwonego wina Saperavi lub białego Rkatsiteli. W naszych ustach rozpływają się wyborne, domowej roboty sery, a na suto zastawionym stole czekają kolejne przysmaki, które kuszą apetycznym wyglądem, zapachem i przede wszystkim smakiem. Pora wznieść toast za przodków i rozpocząć gruzińską „suprę”, czyli huczną i radosną ucztę. „Gaumardżos!” – „Na zdrowie!”. Niech żyje Gruzja! >>

Więcej…

Zobaczyć Izrael

MAGDALENA ZDRENKA

 

Izrael to wciąż miejsce mistyczne. Jego bogata kultura nierozerwalnie łączy się z ogromnym znaczeniem religijnym. Jednak ten kraj posiada również urokliwe plaże, sprzyjający klimat i ciepłe morze. Podróż w te strony jest więc idealnym połączeniem wyprawy śladami korzeni wielkich monoteistycznych religii świata z błogim wypoczynkiem w promieniach słońca.

Według Żydów to Bóg podarował im krainę, w której mieli zamieszkać, ich ziemię obiecaną. Przez wieki istnienia narodu szczęście nie sprzyjało losom państwa izraelskiego. Jego tereny były obszarem targanym konfliktami, przechodzącym z rąk do rąk. Od lat też miejsce to fascynowało wszelkiego rodzaju artystów. Wyprawę do Ziemi Świętej podjął przecież nawet nasz słynny poeta Juliusz Słowacki. Dziś sami możemy się przekonać, jak wielka siła przyciągania tkwi w Izraelu.

Więcej…