• Pilot balonu Bertrand Piccard przejechał dystans 778 kilometrów Hyundaiem Nexo, ustanawiając rekord świata dystansu pokonanego na jednym zbiorniku samochodu zasilanego wodorem
 • Poszczególne etapy podróży uświetnili znamienici goście, w tym wielki książę Luksemburga Henryk, książę Monako Albert oraz wielu innych prominentów
 • Celem podróży było promowanie technologii wodorowej, jako wysokowydajnego rozwiązania dla mobilności przyszłości

 

Francuski aeronauta i prezes fundacji Solar Impulse Bertrand Piccard pobił rekord świata w najdłuższym pokonanym dystansie samochodem zasilanym wodorem bez dotankowywania zbiorników.

 

Piccard rozpoczął swoją podróż w poniedziałek, 25 listopada, Hyundaiem Nexo na stacji tankowania wodoru FaHyance zlokalizowanej w Sarregeguemines. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo z uwagi na zaangażowanie francuskiego regionu Grand Est w propagowanie odpowiedzialnej mobilności. Podróż zakończyła się następnego dnia pod Muzeum Lotnictwa i Aeronautyki w Le Bourget po pokonaniu dystansu 778 kilometrów. Nigdy wcześniej seryjnie produkowany samochód z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem nie pokonał tylu kilometrów bez konieczności tankowania.

 

Przyzwyczajony do niezwykłych wyzwań, takich jak pierwsza podróż dookoła świata balonem Breitling Orbiter czy pierwszy lot dookoła świata solarnym samolotem Solar Impulse, tym razem Bertrand Piccard miał możliwość, by w biciu rekordu towarzyszyli mu współpasażerowie. Podróżnik i jego towarzysze przetestowali nową generację samochodów, podzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu ochrony środowiska oraz wymienili się poglądami na temat zrównoważonego rozwoju i mobilności przyszłości.

 

Na siedzeniu pasażera obok Bertranda Piccarda zasiedli:

 • Jean Rottner, Prezydent regionu Grand Est
 • Wielki książę Luksemburga Henryk
 • Michel Delpon, Prezydent departamentu Dordogne oraz przewodniczący grupy badawczej ds. wodoru w Zgromadzeniu Narodowym
 • Benoit Potier, Dyrektor generalny Air Liquide
 • Bruno Le Maire, Minister ds. ekonomii i finansów Francji
 • Elisabeth Borne, Minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnościowej Francji
 • Książe Monako Albert II

 

Rekord świętowano na mecie zlokalizowanej pod Muzeum Lotnictwa i Aeronautyki w Le Bourget, miejscu symbolicznym, nawiązującym do powietrznych wyczynów Bertranda Piccarda. Po ustaleniu nowego rekordu przemówili kolejno Bertrand Piccard i Lionel French-Keogh, Dyrektor Zarządzający Hyundai Motor France.

 

„Naszą podróżą udowodniliśmy, że dzięki nowym czystym technologiom nie potrzebujemy już eksperymentalnych prototypów do bicia rekordów. Każdy może teraz tego dokonać korzystając ze dostępnych pojazdów bezemisyjnych. Rozpoczęła się nowa era wydajności, która pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska.” – powiedział Bertrand Piccard.

 

„Podczas gdy niektórzy mogą bagatelizować znaczenie wodoru w samochodach przyszłości, my w Hyundaiu wierzyliśmy w tę technologię począwszy od 1998 roku, gdy rozpoczęliśmy nad nią prace. Ustanawiając nowy rekord, charyzmatyczny Bertrand dotarł do ludzi z całego świata i zwiększył świadomość o zagrożeniach klimatycznych. Podzielamy jego przekonanie, że możliwa jest zmiana konsumpcji na bardziej zrównoważoną i uważamy, że wodór jest środkiem do osiągnięcia tego celu. Szanujemy środowisko naturalne i sądzimy, że troska o nie jest szansą na rozwój innowacji, a nie przeszkodą.” – powiedział Lionel French-Keogh, Dyrektor zarządzający Hyundai Motor France.

 

Jako pierwszy producent samochodów, który masowo produkuje pojazdy zasilane wodorem, Hyundai aktywnie uczestniczy w tworzeniu bezemisyjnej mobilności przyszłości. Unikając dogmatycznego stanowiska w sprawie napędów alternatywnych marka już teraz reaguje na obecne zmiany na rynku oferując najszerszy wybór zelektryfikowanych napędów.

 

Bertrand Piccard jest w pełni zaangażowany na rzecz ochrony środowiska naszej planety. W ramach prowadzonej fundacji Solar Impulse opracował 1000 efektywnych rozwiań w tym obszarze. Hyundai Motor France podziela jego wizję zrównoważonego rozwoju i od 2017 roku wykorzystuje Bertranda jako ambasadora marki.

 

Rekordowe liczby do zapamiętania:

 • Przebyty dystans: 778 kilometrów
 • Pozostały zasięg wyświetlany na liczniku: 49 kilometrów
 • Oczyszczone powietrze: 404,6 tysięcy litrów, tyle ile potrzebują 23 osoby dziennie
 • Redukcja CO2: 111,2 kg porównując do emisji spalinowego odpowiednika na dystansie 778 km

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Pokochać Wietnam

ROBERT PAWEŁEK

www.travelcompass.pl

 

« Wietnam to kraj pełen kontrastów: zatłoczony i hałaśliwy, ale też cichy i subtelny. Niektórzy turyści już po jednej podróży darzą go miłością wielką i uzależniającą, inni zarzekają się, że ich noga więcej w nim nie postanie. Jeśli ktoś wybiera się tu po raz pierwszy, niech otworzy szeroko oczy i serce i pozwoli działać urokowi tej krainy smoka. »

Więcej…

Mongolia – podróż po nieskończoności

ALICJA ŁUKOWSKA


<< „Rozsuwało się zamek namiotu albo otwierało drzwi jurty i zaraz za progiem zaczynało się coś w rodzaju nieskończoności” – opowiada o podróży po Mongolii Andrzej Stasiuk w eseju „Poziomo” wydanym na łamach „Tygodnika Powszechnego” w 2011 r. W jego kontynuacji pt. „Na zachód” pisał, że mongolski step to „przestrzeń, która nie stawia oporu”. Właśnie aby zobaczyć te rozległe, puste i niekończące się obszary, jedzie się do tego kraju. Przebywanie na ogromnym, nieograniczanym przez nic terenie, oddychanie pełną piersią wonnym stepowym powietrzem i wpatrywanie się w daleki, niezasłonięty żadnymi przeszkodami horyzont to niezwykłe doświadczenia dla mieszkańców gęsto zaludnionej, zabudowanej i obsadzonej drzewami Europy. >>

Więcej…

Kalejdoskop dominikański

 

MARCIN WESOŁY

www.caribeya.pl 

 

Republika Dominikańska jest radosnym, roztańczonym, zwariowanym, nieprawdopodobnie osobliwym krajem, który ponoć oferuje przyjezdnym wszystko. Przynajmniej tak przekonują kampanie promocyjne tutejszego Ministerstwa Turystyki. Nie ma w tym zbytniej przesady. Na próżno takiej różnorodności, jaką charakteryzuje się Dominikana, szukać w innych zakątkach Karaibów. Do tego oddalonego od Polski o kilka tysięcy kilometrów miejsca, do którego pod koniec XV w. uczestnicy wyprawy Krzysztofa Kolumba popłynęli statkami „Santa María”, „Niña” („Santa Clara”) i „Pinta”, docieramy dziś samolotem. Niesamowita ziemia zauroczyła wówczas słynnego odkrywcę i żeglarza, co odnotował w swoim dzienniku. Nas również z pewnością zachwyci ta wyjątkowa kraina.

Więcej…