Tym razem nie poprzez muzykę Giacoma Pucciniego, ale za pomocą regionalnych produktów żywnościowych wysokiej jakości promuje się to toskańskie miasto północno-zachodniej Toskanii

Il Desco – sapori e saperi in mostra – taką oficjalną nazwę ma impreza już dobrze zadomowiona w Lukce. W tym roku bowiem ma miejsce 15. edycja wydarzenia o charakterze kulinarno-gastronomiczno-rolniczym. Jej zadaniem jest promocja żywności (nieprzetworzonej i przetworzonej) najwyższej jakości. Przez dwa weekendy na przełomie listopada i grudnia, w podcieniach dziedzińca i na piętrze Real Collegio, dawnego klasztoru wystawiają się ze swoimi produktami drobni wytwórcy – nie tylko z Toskanii, ale i z innych regionów Italii i z zagranicy. W tym roku jest ich ponad 80. Prezentują rozmaite sapori. Gros jest wędlin, w tym wyrobów z charakterystycznego dla Toskanii dzika, porchetty, czyli pieczonego prosięcia nadziewanego mnóstwem ziół i własnymi podrobami czy lardo, wyjątkowo smakowitej słoniny. Mnóstwo stoisk ugina się pod ciężarem butelek i puszek oliwy, wina, ale też i piwa. Nie brakuje serów jak: parmiggiano reggiano i konkurującego z nim grana padano, prawdziwa mozzarella di bufala – z mleka bawolicy, burrata, cacciocavallo, asiago i wiele innych. Wielu ekspozytorów oferuje gotowe przetwory na słodko, jak dżemy i marmolady oraz słono, chociażby pesto genovese, sos z bazylii z orzeszkami pinii i serem pecorino. Sporo jest pieczywa, chrupiących bochnów prosto z pieca i wypieków, w tym panettone oraz ulubionego włoskiego kruchego ciasta przypominającego polski mazurek, czyli crostaty z licznymi wersjami nadzienia (na przykład ze szpinakiem i ricottą na słodko). Wszystkie te produkty są świeże i najwyższej jakości, co doskonale czuć, gdy się je spróbuje – a degustować można wszystko. I kupować. Poza tym Il Desco oferuje też saperi, a więc wiedzę w postaci warsztatów, szkoleń, konferencji odbywających się na terenie Real Colleggio w czasie trwania imprezy. Ciekawą inicjatywą są zmagania młodych mistrzów kucharskich pod okiem starszych kolegów, szefów kuchni w lokalach uhonorowanych gwiazdką Michelina. Imprezie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. Ponadto ze strony ildesco.eu można pobrać przepisy kulinarne autorstwa najlepszych kucharzy i dowiedzieć się o produktach pochodzących z Lukki i jej prowincji (tylko po włosku).

 

Organizatorem wydarzenia jest Izba Handlowa w Lukce (Camera di Commercio). Patronat nad Il Desco objęły resorty kultury i rolnictwa oraz Region Toskanii. Wzięła w nim udział również, zaproszona przez Wydział Promocji Lukki, nasza redakcyjna koleżanka.

 

Adres: Real Colleggio, Piazza del Colleggio 13 (blisko Palazzo Pfanner, Basilica di San Frediano i murów miejskich)
Godziny otwarcia: piątek 6 grudnia godz. 12-20, sobota 7 grudnia i niedziela 8 grudnia godz. 10-20 (bez przerw!)

WSTĘP BEZPŁATNY

Anna Kłossowska

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

CZARUJĄCA BIRMA W WIRZE PRZEMIAN

Karaweik

Stylizowany na wspaniałą królewską barkę pałac Karaweik w Rangunie

© MYANMAR TOURISM MARKETING/WWW.TOURISMMYANMAR.ORG

 

MAGDALENA BARTCZAK

 

Ten kraj tysiąca świątyń, w którym w marcu 2011 r. z władzą pożegnała się (przynajmniej formalnie) junta wojskowa, ulega przeobrażeniom i otwiera się na świat. Nadal jednak kryją się w nim liczne zakątki nieodwiedzane przez zagranicznych przybyszów zbyt często. Podróżników zachwyca on niesamowitymi krajobrazami, magiczną atmosferą, a przede wszystkim niezwykłym ciepłem i gościnnością mieszkańców.

Więcej…

Pasjonująca Dominikana

 

MICHAŁ DOMAŃSKI

 

Nowożytna historia Republiki Dominikańskiej (Dominikany), znanej dziś jako „raj Karaibów”, zaczyna się 5 grudnia 1492 r., kiedy Krzysztof Kolumb odkrył wyspę La Española (po angielsku Hispaniola, po polsku Haiti). Ujrzawszy ją, miał stwierdzić, że „jest to najpiękniejsze miejsce, jakie ludzkie oko widziało”. To właśnie tutaj rozpoczęła się kolonizacja Ameryki przez Europejczyków. Na tej ziemi Bartłomiej Kolumb, brat Krzysztofa, założył w 1496 r., na wschodnim brzegu rzeki Ozama, Santo Domingo – pierwsze europejskie miasto w Nowym Świecie, obecną stolicę Dominikany. Wznoszą się tu m.in. najstarsza katedra, uniwersytet, klasztor i zamek w Ameryce. Turyści mogą je dzisiaj podziwiać w Ciudad Colonial (Kolonialnym Mieście), historycznym centrum dominikańskiej metropolii, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. To stąd wyruszano niegdyś na podbój Nowego Świata. Warto poznać bliżej to wyspiarskie państwo, a poczujemy wówczas z pewnością wszechobecną tutaj karaibską atmosferę luzu, relaksu, dobrej zabawy i zadowolenia z życia oraz odkryjemy pasjonującą historię Republiki Dominikańskiej.

Więcej…

Żeglarskie raje

MICHAŁ DOMAŃSKI

 

Żeglarstwo dla wielu osób stało się pasją życia. Nie wyobrażają sobie oni udanych wakacji bez rejsu jachtem lub katamaranem. To dla nich nie tylko szansa na przeżycie wspaniałej przygody, ale również okazja do poznania odmiennych kultur, interesujących atrakcji turystycznych oraz fascynujących zakątków Europy i świata. Zapaleni żeglarze co roku myślą o nowych trasach oraz o ciekawszych i bardziej egzotycznych akwenach. Większość z nich wybiera ciepłe morza, regiony i kraje – Chorwację, Grecję, Włochy, Francję, Turcję, Hiszpanię, Baleary i Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Seszele czy Polinezję Francuską. Są to bez wątpienia najpiękniejsze akweny żeglarskie świata. Oferują uczestnikom rejsów moc atrakcji. Na załogi jachtów lub katamaranów czeka na nich prawdziwe pełnomorskie pływanie lub powolna włóczęga od zatoki do zatoki, od portu do portu…   

Więcej…